אזור ירושלים

רכזת - גב' רתם ברונו


קורסים באזור ירושלים ומודיעין

יסודות הטכניקה של הגישה הקלייניאנית הלונדונית ויישומם בעבודה טיפולית עכשווית - פרופ' רחל בלס
בסמינר זה נעמוד על יסודות הטכניקה של הגישה הקלייניאנית הלונדונית ונראה כיצד ניתן ליישמם באופן חי בעבודה טיפולית עכשווית במסגרות בהן עובדים משתתפי הסמינר. נתייחס בין היתר לתפישות הקלייניאניות את הפנטזיה, את מקור הפתלוגיה והמכשולים בפני ריפוי, את ההתערבות הטיפולית כמתרחשת כמעט בלעדית דרך פירושי העברה, הנייטראליות שעל המטפל לשמור, הרבדים הפסיכוטיים שבהם על המטפל לגעת, וטובו הבסיסי של האדם (לנוכח ההרסנות שבו) שעליו מתבסס כל טיפול. דגש מיוחד יושם על העמדה האנליטית המתבקשת מתפישות אלו.
כאן ראוי לציין: (א) שיש תפישות שונות של הגישה הקלייניאנית והדגש יהיה ספציפית על התפישה הלונדונית שלה (ב) שיסודות הטכניקה יתבהרו כשונים למדי מכפי שהם נראים בתיאורים המקובלים שלהם.
הסמינר יתבסס על קריאה ודיון, כולל דיון בדוגמאות שיביאו משתתפי הסמינר, אם יהיה עניין בכך. הסמינר מתאים למטפלים ברמות שונות של ניסיון. היכרות בסיסית עם קליין רצויה.
6 מפגשים בימי רביעי בשעות 22:15-20:15, החל מ- 17 באוגוסט.
במכון הפסיכואנליטי, רח' דישראלי 13, ירושלים.
 

העברה והעברה נגדית
- גב' רתם ברונו
הקורס יעסוק בתהליכי העברה, העברה נגדית והזדהות השלכתית מזוויות תיאורטיות שונות. נעקוב אחר התפתחות התיאוריות של מושגים אלו דרך קריאת מאמרים של אנליטיקאים שונים, נבחן את ההבדלים ביניהם, ונחקור את המשמעות שיש להבדלים אלה בחדר הטיפול.
המשתתפים יוזמנו להביא דוגמאות קליניות כדי שנוכל לחשוב עליהן בתוך ההקשרים התיאורטיים בהם נעסוק.
8 מפגשים בימי ראשון בשעות 20:00-18:30, החל מ– 5.2.17.
במכון הפסיכואנליטי, רח' דישראלי 13, ירושלים.
 

טראומה נפשית מוקדמת: היבטים תיאורטיים וטיפוליים
- גב' חוי ברקאי-מלצר
הקורס יעסוק בהתפתחות החשיבה הפסיכואנליטת בנושא של טראומה נפשית מוקדמת והשפעתה על ההתפתחות הנפשית. לאחר סקירה קצרה וחלקית על כתיבתו של פרויד בנושא, נתמקד בפרנצי (בעיקר במושגים של  הזדהות עם התוקפן, דיסוציאציה, בלבול בין שפת הרוך לשפת התשוקה ו"אורפה" – כוחות החיים, ההישרדות); באלינט (אזור השבר הבסיסי, רגרסיה שפירה ורגרסיה ממאירה); ויניקוט (פחד מהתמוטטות שהתרחשה ולא נחוותה); מסעוד חאן (טראומה מצטברת); דיוויס ואחרים (דיסוציאציה, טיפול במבוגרים נפגעי תקיפה מינית). בהתאם לתהליך הלמידה ונטיות לב המשתתפים, נשתהה עם מחברים ותכנים אלו ו/או נוסיף אחרים.
8 מפגשים בימי ראשון בשעות 21:30-20:00, החל מ- 3.5.17.
עד 12 משתתפים
במכון הפסיכואנליטי, רח' דישראלי 13, ירושלים.
 

לטפל "בקצה" של הנפש -
גב' נחמה דביר
במהלך הקורס נקרא מאמרים המרחיבים ומעמיקים את הידע אודות - איך "נראית" הנפש  במצבים פגועים אלו, איך היא פועלת, מתפקדת, מתקשרת? איך נראים תהליכי חשיבה במצב זה? איך הנפש מתמודדת עם תהומות הכאב? איפה הגוף? מה קורה למטפל בחדר הטיפולים, מה נדרש ממנו? אלו שאלות גדולות והתשובות מורכבות ומסובכות. רב הנסתר על הגלוי. ננסה יחד להבין משהו ממצבים קשים אלו כשהנפש נמצאת "בקצה" שלה...
הלמידה תתבצע בעזרת קריאת מאמרים הנוגעים לנושא זה ובשילוב עם דוגמאות קליניות של המשתתפים.

ידע מוקדם במושגים בסיסיים בפסיכותרפיה פסיכואנליטית מומלץ.
8 מפגשים, בימי שני  בשעות 21:00-19:30, החל מ- 8.5.17
עד 10 משתתפים
במכון הפסיכואנליטי, רח' דישראלי 13, ירושלים


מחזיקים, מכילים...סופגים? על טיפול בילדים - גב' לאורה דובסון
מה המשמעות של תהליכי החזקה והכלה בטיפול הפסיכודינמי בילדים (ובכלל)? האם מדובר במילים שונות המתארות תהליכים זהים? הקורס מציע קריאה של אנליטיקאים שונים שתרמו להתפתחות מושגים אלו, ועמידה על המשותף והשונה במעשה הטיפולי עצמו, תוך כדי התייחסות להקשרים תיאורטיים רלוונטים. המשתתפים יוזמנו להביא דוגמאות ודילמות קליניות שונות למחשבה משותפת.
8 מפגשים בימי ראשון בשעות 20:30-19:00, החל מ-12.2.17
עד 8 משתתפים.
במכון הפסיכואנליטי, רח' דישראלי 13, ירושליםהמטפלת בהריון: החוויה הרגשית - ד"ר יעל דשא
הריון המטפלת הוא אחד מאירועי החיים היחודיים בתהליך פסיכותרפויטי, כשהאישי פוגש את המקצועי וחודר למרחב האנליטי כמציאות ויזואלית שאינה ניתנת להסתרה. מציאות זו משנה אספקטים שונים בסטינג וברצף הטיפול. נבחן את התהליכים הפיסיים והרגשיים של המטפלת בשלבי הריון שונים ואחרי הלידה, לרבות צרכים מיוחדים, קונפליקטים, מגבלות ויכולות מיוחדות בתקופה זו. הסדנה תעסוק באספקטים תיאורטיים וקליניים, תוך הדגשת התהליכים הלא מודעים הן בתגובות מטופלים/ות וצוות, והן אצל המטפלת בהעברה ובהעברת הנגד. נתייחס למציאות ההריון ולהשלכות הטכניות והקליניות.
הסדנה תלווה בוינייטות קליניות של המשתתפות ומיועדת למטפלות - פסיכותרפיסטיות בכל שלב של הריון, מחשיבה ותכנון ועד אחרי לידה.
8 מפגשים בימי רביעי בשעות 21:30-20:00, החל מ- 30.11.16. בחנוכה לא יתקיים מפגש.
ברח' הזמיר 49, מבשרת ציון.
 

בין פריצת גבולות לפריצת דרך בטיפול בהפרעות קשות
- מר נעם הס
נעסוק בבחינה של "המסגרת הטיפולית והקשר הטיפולי" בטיפול בהפרעות קשות. נבחן מושגים כגון: גמישות או עמידה איתנה?  סיפוק משאלות או סיפוק צרכים? פיתוי ואתיקה.
הקורס יתבסס בעיקרו על קריאה בכתביהם של: פרויד, פרנצי, ויניקוט, ליטל, אוגדן, מיטשל ועוד. נדון בדוגמאות מהקליניקה, כבסיס לשיח משותף על המפגש הקליני בכלל והייחודי המתקיים בטיפול בהפרעות קשות.
8 מפגשים בימי שלישי בשעות 19:30-18:00, החל מ- 10.1.17.
בקליניקה ברח' יהושפט 11, ירושלים.


מבט פסיכואנליטי על תופעות טורדניות וכפייתיות – ד"ר שרה כצנלסון
אובססיביות היא תופעה שכיחה מאוד היוצרת מצוקה רבה אצל המטופלים והן אצל המטפלים. לעיתים קרובות נראות האובססיות בלתי מובנות לחלוטין למטפל. ננסה לבחון ולתת משמעות לתופעות אלו מהמבט והידע שנצברו בספרות הפסיכואנליטית. נעסוק בגישה הקלאסית לתופעות אובססיביות. נתעמק בהבדל בין תופעות אובססיביות כחלק אישיותי לתופעות אובססיביות כהפרעה, ובמושג "הסופר-אגו הארכאי".
נעסוק בתיאורי מקרה מהספרות ובדוגמאות קליניות שיובאו על-ידי המשתתפים
.
8 מפגשים בימי שני פעם בשבועיים, בשעות 22:00-20:30
בתאריכים: 28.11.16,  5.12.16,  19.12.16,  2.1.17,  16.1.17,  30.1.17,  13.2.17,  27.2.17.
עד 8 משתתפים
במכון הפסיכואנליטי, רח' דישראלי 13, ירושלים.


היבטים של תקווה - גב' אורית ליבוביץ
בספרות הפסיכואנליטית ניתן למצוא התייחסויות שונות למושג תקווה ולתפקידו, בהקשר הטיפולי. לאורך השנים לא הפכה התקווה למושג פסיכואנליטי מובהק.  נראה כי הדבר מצביע על מורכבות המושג, ואף הקושי, שיש לפרקים, בשימוש בו בהקשר הטיפולי. יחד עם זאת, האם ניתן לטפל בלי תקווה?
במהלך הסמינר נעסוק בשאלות כמו: מה הן התקוות המודעות והלא מודעות עמן מגיע המטפל למפגש הטיפולי? מה יכולות תקוות שכאלה לאפשר ומה הן מעכבות? האם כל אדם הפונה לטיפול מגיע עם תקווה? כיצד משפיעה התקווה המודעת והלא מודעת של המטופל על יכולתו להיעזר בתהליך הטיפולי? ננסה לבחון מתי תקווה הופכת נוקשה ומעכבת התפתחות וחיים, ומתי היא דווקא נושמת, משתנה ומאפשרת.  נסקור עמדות של תיאורטיקנים שונים שהתייחסו מפורשות או בעקיפין לתקווה בטיפול (ביניהם פרויד, קליין, ויניקוט, ביון, אייגן, מיטשל ועוד), וכן נדון במקרים קליניים שיובאו על ידי המשתתפים.
8 מפגשים בימי חמישי בשעות 19:00 – 20:30, החל מ- 20.4.17.
עד 12 משתתפים
במכון הפסיכואנליטי, רח' דישראלי 13, ירושליםאודות מקומה של החווייה התרבותית במבנה הנפש - מבטו של ויניקוט - ד"ר יהודה פרנקל
המקום של התרבות בפסיכואנליזה מצריך עיון  מתמיד. האם התרבות הנה מנגנון הגנה, ויסות חברתי, צל של המציאות, או שמא יש לה ערך במבנה הנפשי של היחיד והחברה. טענתו היא כי המרחב התרבותי הוא המקום בו אנו חיים. ויניקוט אף טוען כי זה המקום בו ישנה אפשרות ליצירתיות, מגע אנושי וחיים במובנם האמיתי כפי שהוא ממשיג אותם.
אנו נלמד שניים או שלושה מאמרים בהם ויניקוט מתייחס לתרבות, מתעמת עם פרויד אודות תפיסתו את התרבות ומגדיר את המרחב היצירתי האנושי.
הקורס מיועד לאנשים עם הכרות מוקדמת עם ויניקוט
.
8 מפגשים בימי שלישי בשעות 19:20-18:00, החל מ-1.11.16.
עד 8 משתתפים
בקליניקה ברח' המליץ 5, המושבה הגרמנית, ירושלים.
 

עבודה טיפולית עם מצבים מנטליים ראשוניים
- גב' ליה קוך-סטולוב
בקורס זה נגע באזורי נפש ראשוניים השייכים לראשית ההתפתחות, אשר לא עברו מנטליזציה ולא זכו לייצוג נפשי. נעמיק בזיהוי אזורי נפש אלה ובאפשרות להיות אתם במגע. נדון בנסיונות להגיע לרבדים הלא מילוליים הדורשים עמדה שונה וייחודית מן המטפל דרך ממד ההקשבה והחיבור גוף נפש. הקורס יציע סקירה תיאורטית קצרה שתתן בסיס לשיח משותף על המפגש הקליני. נקרא תיאורטיקנים שונים שנתנו מקום לעבודתו הנפשית של המטפל מול אזורי נפש אלה, ביניהם: ביון, אלוורז, פרו, אוגדן, ויניקוט, טסטין, ביק וקינן.
המשתתפים יוזמנו להביא דוגמאות משלהם ולהתבונן בהן מפרספקטיבה של התהליכים הראשוניים.
8 מפגשים בימי ראשון בשעות 20:00-18:30, החל מ- 13.11.16.
עד 10 משתתפים
במכון הפסיכואנליטי, רח' דישראלי 13, ירושלים.


"לחשוב, לחלום, ללמוד ולשכוח" מפגש עם החשיבה של תומס אוגדן. – גב' מירי קרחי
תומס אוגדן, הוגה עכשווי המאיר מחדש את חשיבתם של תיאורטיקנים מרכזיים כמלאני קליין, וינקוט, וביון. הוא משמש כ"מתרגם" בין השפות הפסיכואנליטיות השונות, יוצר דיאלוג אקטואלי מורכב וחוויתי ביניהן, המעמיק את ההבנה על המתרחש בנפש האנושית. עבודתו הייחודית של אוגדן מרחיבה את ההבנה בנוגע לשינוי העמוק וההדדי המתרחש בתווך שבין המטופל והמטפל. בקורס נתחיל בהיכרות עם מחשבותיו הראשונות של אוגדן על מלאני קליין, וויניקוט. בהמשך נכיר כמה מהמושגים הבסיסים הייחודיים  שטבע אוגדן: ״השלישי האנליטי״, והעמדה ״אוטיסטית-מגעית״. הקורס יתבסס על קריאה בספריו מצע הנפש, הקצה הפרימיטיבי של החוויה ומאמרים נבחרים אחרים.
8 מפגשים בימי רביעי בשעות 20:30-19:00, החל מ- 1.2.17.
עד 8 משתתפים.
ברח' ספיר 249, מושב סתריה.
ההרשמה לקורס נסגרה

 
קריאה ב"השבר הבסיסי" של מיכאל  באלינט – גב' יעל שביד
נלמד את החיבור החשוב הזה בהקשרו ההיסטורי והתיאורטי, ואת יישומו בקליניקה.
נעמיק בהבנת המושגים המקוריים של באלינט: שלושת האזורים של הנפש, הנטייה  האוקנופילית והנטייה הפילובטית, רגרסיה שפירה ורגרסיה ממאירה, אהבה ראשונית והתחלה חדשה.
השיעורים יתבססו על קריאה משותפת של קטעים נבחרים, ועל אסוציאציות וויניאטות רלבנטיות שהמשתתפות/ים יביאו.
8 מפגשים בימי שני בשעות 12:30-11:0, החל מ-  31.10.16
עד 12 משתתפים
במכון הפסיכואנליטי, רח' דישראלי 13, ירושלים.חזרה לדף הבית של "התקרבות"